V sodobni likovni umetnosti je koncept "trenutka" tako tematska kot formalna temeljna osnova, ki odraža minljivost obstoja ter umetnikovo povezavo s časom, prostorom in percepcijo. Ta povezava pogosto deluje kot most med otipljivim in neoprijemljivim, takojšnjim in večnim, ter ustvarja napetost med trajnostjo in prehodnostjo. S tem umetniki raziskujejo minljivost trenutka kot univerzalni človeški izkušnji in obenem odpirajo vprašanja o naravi časa kot konceptu, ki preoblikuje naš pogled na svet.
Skupna razstava umetnikov Galerije Bažato z naslovom Trenutek na poti je nadaljevanje preteklih razstav Prostori na poti (2022) in Čas na poti (2023). Tokrat umetniki raziskujejo "trenutek" z različnimi mediji, kot so slikarstvo, kiparstvo, montaža in fotografija, ter skozi te oblike poglobljeno raziskujejo simboliko, fluidnost in paradoksalnost časa – univerzalnega, vendar izmuzljivega pojava. Razstava tako združuje različne umetniške pristope in omogoča gledalcem vpogled v različne interpretacije časa, ki se kažejo v umetniških delih.
Simbolično "trenutek" pogosto predstavlja minljivost, spremembe in introspekcijo. S tem izziva gledalce, da ponovno premislijo o svojem razumevanju časa – ne kot linearnega zaporedja, temveč kot vrsto medsebojno povezanih dogodkov, ki so obdarjeni z čustvenim in kulturnim pomenom. V širšem kulturnem kontekstu poudarjanje "trenutka" v sodobni umetnosti odraža odziv na nenehno pospešen tempo sodobnega sveta.
S tem, da postavijo sedanjost v ospredje, umetniki nasprotujejo homogenizirajočim učinkom digitalne kulture, kjer sta preteklost in prihodnost pogosto stisnjeni v enoten časovni okvir. Poudarjajo pomen prisotnosti in edinstveno vrednost trenutka, ki je hkrati osebna izkušnja in skupni družbeni pojav, ki nas vse povezuje.
Razstavljena dela utelešajo to raziskovanje časa in njegovega pomena. Dela manifestirajo bistvo časa skozi različne umetniške pristope, kot so abstrakcija, fotografija, instalacije in dinamične izbire materialov – od hladnega metala do gesturalnih in kromatskih izrazov v sliki. Z različnimi materialnimi in formalnimi pristopi umetniki raziskujejo, kako se čas lahko izrazi v umetnosti, bodisi v cikličnih ritmih, bodisi v trenutkih mirnosti, ki prekinjajo njegov nenehni tek.
Razstava vključuje dela z razponom ustvarjanja od leta 1990 do 2024, pri čemer izhajajo iz različnih kulturnih in družbenih kontekstov. Ta raznolika zbirka umetniških raziskav ponuja bogat mozaik interpretacij časa in njegove narave. Skupaj dela artikulirajo univerzalno, vendar globoko osebno doživljanje časa, povezujejo trenutke in obdobja ter nas izzivajo, da razmislimo, kako se spopadamo s časovnimi realnostmi, ki oblikujejo naše vsakdanje izkušnje.
Aleksij Kobal
Ana Sluga
Andrej Brumen Čop
Borut Popenko
Dušan Kirbiš
Herman Gvardjančič
Ivo Prančič
Jane Štravs
Jelka Flis
Jurij Kalan
Marjan Gumilar
Marko Šajn
Milan Erič
Milan Pajk
Mirko Bratuša
Mitja Ficko
Nika Zupančič
Oto Rimele
Robert Černelč
Robert Lozar
Robert Šimrak
Uroš Weinberger
Zlatan Vrkljan